Przysposobienie internetowe – jak wprowadzać dzieci do Sieci

Dzieci w sieciInternet to nieoceniona skarbnica wiedzy i inspiracji. Współcześnie korzystanie z zasobów sieci jest chlebem powszednim większości ludzi, nie wyłączając z tego grona osób starszych i dzieci. W tym ostatnim wypadku trzeba szczególnie dużo uwagi najbliższych dorosłych, by zetknięcie z wirtualnym światem nie skończyło się traumą dla małoletniego internauty. Podobnie jak w przypadku wielu innych życiowych umiejętności, przygoda z internetem powinna mieć swój początek w życzliwym otoczeniu mamy lub taty, którzy w mądry sposób wprowadzą malca w ów cyfrowy świat. 

Jaki czas jest najlepszy na zapoznanie dziecka z bogactwem internetu? Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wiele zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka i poglądów jego rodzica. Uważa się, że około 5 lat to dobry wiek na zaznajomienie malucha z Siecią. Kluczowym powinno być jednak to, czy dziecko odróżnia już świat wirtualny od realnego. Z drugiej strony nie warto w nieskończoność odwlekać tej chwili lub w ogóle pomijać tego tematu milczeniem, ponieważ jeśli to my jako rodzice nie wprowadzimy swojego przedszkolaka w świat internetu, prędzej czy później zrobią to za nas inni – w sposób, który niekoniecznie będzie dobry dla rozwoju naszej pociechy.

Mądra strategia zapoznawania z internetem

Każde działanie wymaga odpowiedniej strategii, dzięki której może skończyć się pełnym sukcesem. Nie inaczej jest w przypadku zapoznawania dziecka z zasobami internetu. W tym przypadku warto postawić na zasadę małych kroczków i rozpocząć przygodę z wirtualnym światem od zaintrygowania dziecka śmieszną animacją lub bajkami odtwarzanymi online. Pierwsze seanse z komputerem nie powinny przekraczać 20-30 minut, następne wizyty na stronach www mogą ulec stopniowemu wydłużeniu. Czy to przy pomocy specjalnej aplikacji, czy też poczciwego stopera, zawsze staraj się przestrzegać wyznaczonego limitu czasu na internet, tak aby nie dziecko nie zatraciło się bez reszty w wirtualnym świecie.

Przedstaw swojemu dziecku jasne zasady dotyczące korzystania z Sieci – tj. w jakich godzinach pozwalasz na surfowanie po internecie, jakiego rodzaju strony może odwiedzać i z kim pozwalasz mu się komunikować. Zainteresuj dziecko dedykowanymi mu portalami i wartościowymi grami online, dostosowanymi do jego wieku. Jeśli pod Twoją opieką jest kilkulatek, z rezerwą podchodź do korzystania przez niego z portali społecznościowych. Znajduje się na nich wiele dyskusyjnych treści i nieodpowiednich rozmówców, nie na darmo dolna granica dla założenia konta na Facebooku to 13 lat. Pokazuj przy tym dziecku, że internet to nie tylko rozrywka, ale także cenne źródło wiedzy i miejsce, w którym można dzielić się swoją twórczością oraz różnymi talentami. W tym wszystkim, szczególnie początkowo, najważniejsze jest jednak Twoje towarzyszenie dziecku podczas korzystania z internetu. Możesz znajdować się tuż obok, a możesz także bardziej dyskretnie podglądać internetową aktywność malucha, znajdując się w tym samym co on pokoju. Nie wahaj się reagować, jeśli domowe zasady zostaną złamane lub coś Cię zaniepokoi. Warto także uświadomić maluchowi, że poza internetowymi rozrywkami, istnieje wiele form zabawy i spędzenia wolnego czasu.Dziecko w Sieci – wprowadzenie i możliwe zagrożenia

Niestety internet to nie tylko profity i atrakcje, ale także bardzo realne zagrożenia, które czyhają na najmłodszych internautów. Pierwszym z nich jest oczywiście możliwość szybkiego uzależnienia się malca od przesiadywania w internecie kosztem nauki, kontaktów z rówieśnikami i aktywności fizycznej. Pokazuj dziecku na swoim przykładzie, że istnieje wiele atrakcyjnych sposobów spędzania wolnego czasu, a komputer czy tablet jest tylko jedną z wielu opcji i skrupulatnie pilnuj limitów czasu, które dziecko spędza przed monitorem. Uczul także swoją pociechę na niebezpieczeństwa, które mogą czaić się po drugiej stronie ekranu. 

Zadbaj, by dziecko zawsze wykazywało się odpowiednią ostrożnością i ograniczonym zaufaniem wobec osób poznanych w wirtualu. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, czy podający się za rówieśnika nowy rozmówca nie jest w rzeczywistości groźnym bandytą lub pedofilem. Porozmawiaj o takiej możliwości z dzieckiem i daj mu do zrozumienia, że nigdy nie powinno uczestniczyć w rozmowach, które wywołują u niego poczucie zawstydzenia i które w jakikolwiek sposób odnoszą się do cielesności. Złych i zdegenerowanych osób niestety nie brak w internecie. 

Zadbaj o to, by łącząca was więź sprawiała, że dziecko zwróci się do Ciebie z każdym problemem, szczególnie jeśli za pośrednictwem internetu jest zastraszane, obrażane i poniżane np. przez rówieśników. Cyberprzestępczość wśród dzieci i młodzieży ma się niestety całkiem dobrze, a zbagatelizowanie pewnych symptomów świadczących o tym, że dziecko jest jej ofiarą, może doprowadzić do tragedii.  Dziecko powinno wiedzieć również, że potencjalnie niebezpiecznym zachowaniem w Sieci jest także chwalenie się drogimi prezentami, zagranicznymi wakacjami lub ujawnianie danych osobistych swoich i rodziny. Wszystkie te informacje mogą paść łupem internetowego przestępcy, co może zakończyć się włamaniem, kradzieżą lub nawet porwaniem. 

Właśnie dlatego przynajmniej na początkowym etapie przygody dziecka z internetem starannie weryfikuj nowych znajomych malucha i uczul go na przemyślane udostępnianie własnych zdjęć, które mogą posłużyć nieżyczliwym osobom jako materiał do nieprzyzwoitego anonsu, złośliwego memu lub kolażu, który w kilka chwil może obiec sieć i zamienić życie w piekło. W przypadku najmłodszych dzieci warto zastanowić się nad całkowitym odcięciem im dostępu do publicznych komunikatorów internetowych. 

Nie lada zagrożeniem jest także swobodny dostęp do treści epatujących przemocą lub erotyką. Zawsze interesuj się tym, co akurat pochłania Twoje dziecko. Wszechobecna pornografia i brutalne filmy lub internetowe gry nie pozostaną bez wpływu na postrzeganie świata przez młodego człowieka. Sygnalizuj dziecku, że nie wyrażasz zgody na jego wizyty na tego rodzaju stronach i zainstaluj specjalną internetową blokadę lub aplikację, która skutecznie uniemożliwi mu oglądanie niedozwolonych treści. 

Bezcenna jest także atmosfera wzajemnej otwartości i szczera rozmowa, w której dziecko może opowiedzieć Ci o tym, co zaniepokoiło lub przestraszyło je podczas korzystania z internetu. Nie unikaj odpowiedzi na trudne pytania i nie obwiniaj dziecka, jeśli zetknęło się z materiałami, do których nie powinno mieć dostępu, ponieważ jednorazowa awantura może poskutkować trwałym zamknięciem się dziecka w sobie. Postaraj się raczej spokojnie z nim porozmawiać i wyjaśnić mu pewne delikatne kwestie. 

Obok aplikacji monitorujących niepożądaną aktywność malucha w internecie, zadbaj także o dobry program antywirusowy i ustal, że bez Twojej wiedzy młody internauta nie będzie instalował niczego na komputerze ani klikał w podejrzane linki powiadamiające np. o rzekomej wygranej. Nade wszystko liczy się jednak wpojona dziecku jasna hierarchia wartości i jasne zasady, dzięki którym ryzyko niepożądanych przygód w internecie zostaje znacznie zminimalizowane. 

Autorką wpisu gościnnego jest Marta Cieplak - redaktorka dwutygodnika Viva!, a prywatnie mama dwóch chłopców. 

Komentarze

instagram