Badania Prenatalne!!

Witajcie!!

Dzisiejszy post będzie poświęcony trochę innemu tematowi niż dotychczas. Chciałabym bardzo poruszyć temat badań Prenatalnych!! Jest to jeszcze u nas w Polsce temat niby powszechny w mediach, każda kobieta o nim słyszała, ale czy jest dla każdej z Nas tak ważny by będąc w okresie Błogosławionym sprawdzić ciąże pod tym kierunkiem? Kiedy ja byłam w ciąży, pamiętam miałam takie badanie wykonywane. Tradycyjnie  po przez badanie USG w 12tyg ciąży. Badania te zalecił mi mój lekarz. Mówił,    że każda kobieta jest na nie kierowana. Zastanowiłam się czy faktycznie tak jest? Czy jak kobieta jest jeszcze nie po 30 to nie każdy lekarz kieruję na takie badanie. Dla mnie osobiście były one bardzo ważne!! USG nie wykazywało, żadnych wad genetycznych. Teraz już nie pamiętam w którym tyg później, ale badanie miałam powtórzone ponownie. Również wszystko było w jak najlepszym porządku.

Często czytamy, słyszymy, że po mimo tego, iż kobieta miała wykonywane badania, dziecko rodzi się chore. Winą obarcza się lekarza. No przecież byłam na USG i wszystko miało być w porządku. USG czy biochemiczne testy krwi matki w kierunku wykrywania wad genetycznych nie są 100% wiarygodne, a w ok. 5 % przypadków przynoszą wyniki fałszywie dodatnie. Przykre są takie historie, ale niestety znane... 

W przypadku, gdy wyniki badań biochemicznych wskazują ryzyko wystąpienia wad, lekarz kieruje przyszłą mamę na dodatkowe, inwazyjne badania, tj. amniopunkcję, biopsję kosmówki lub badanie krwi pępowinowej, które są skuteczniejsze, jednak niosą ze sobą ryzyko powikłań aż u dwóch kobiet na sto (np. uszkodzenie łożyska lub pępowiny, uszkodzenie płodu, infekcja wewnątrzmaciczna a nawet utratę dziecka). 

Rewolucyjny, nieinwazyjny genetyczny test prenatalny już w Polsce! 

Nowa metoda nieinwazyjnego, genetycznego badania na obecność trisomii płodu, która daje szansę na określenie ryzyka występowania takich chorób jak zespół Down'a jest już dostępna w Polsce. Dzięki NIFTY, badaniu opracowanemu przez Instytut BGI, wzrośnie bezpieczeństwo oraz skuteczność diagnostyki prenatalnej!!Test NIFTY jest całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka oraz posiada dużo wyższy stopień wykrywalności ryzyka wad płodu niż dotychczasowe testy, co często pozwala uniknąć inwazyjnych badań. NIFTY to skrót od ang. określenia Non-invasive Fetal Trisomy Test, czyli Nieinwazyjny Test Prenatalny służący do wykrywania ryzyka trisomii płodu. Test polega na izolacji DNA dziecka z krwi matki, a następnie jego analizie za pomocą zaawansowanych technik sekwencjonowania. Dzięki zastosowaniu najnowszych osiągnięć nauki, BGI stworzyło nieinwazyjny, genetyczny test, który nie niesie ze sobą ryzyka poronienia oraz infekcji, a ponadto charakteryzuje się bardzo dużą czułością oraz dokładnością powyżej 99 %. Obecnie metody nieinwazyjne stwierdzały ryzyko trisomii jedynie z 60 % - 80 % dokładnością.Test jest przeznaczony do określenia ryzyka wystąpienia trisomii chromosmów: 21, 18, 13 czyli najczęściej występującymi zespołami wad wrodzonych wywołanymi przez obecność dodatkowych kopii chromosomów - zespołem Down’a (trisomia 21),  zespołem Edwards’a (trisomia 18) oraz  zespołem Patau (trisomia 13). NIFTY wykonuje się pomiędzy 12 a 24 tygodniem ciąży.Wskazania do wykonania testu NIFTY:

• Kobiety, które chcą przeprowadzić nieinwazyjny test w kierunku trisomii 21, 18 i 13 
• Kobiety, w wieku powyżej 35 roku życia, które nie chcą zdecydować się na inwazyjne badania prenatalne
• Kobiety, których wyniki badań biochemicznych i ultrasonograficznych w pierwszym i drugim trymestrze ciąży sugerują duże ryzyko aneuploidii chromosomowych
• Kobiety, które mają przeciwwskazania do inwazyjnych badań prenatalnych, takie jak łożysko przodujące, wysokie ryzyko poronienia, zakażenie HBV, HIV, itd.                                        
• Kobiety, które poddały się zabiegowi zapłodnienia In Vitro


Jaki stosunek Wy macie do takich badań?? Jeśli nie słyszeliście jeszcze o nowej metodzie to mam nadzieję, że naświetliłam Wam dokładniej ten temat. Zapraszam do zapoznania się ze stroną internetową >>TUTAJ<<

Pozdrawiam.
Komentarze

 1. Bardzo ważny temat poruszyłaś. U nas w Polsce zdecydowanie za mało się mówi na ten temat

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobrze wiedzieć ... to są poważne badania, które wg. mnie powinny być obowiązkowe u kobiet powyżej 35 roku życia.

  OdpowiedzUsuń
 3. to istotny temat. Dobrze, że go poruszasz

  OdpowiedzUsuń
 4. nie wiem co o tym myśleć bo przy pierwszej ciazy 5 lat temu jak i teraz w drugiej ciazy USG mam co 4 tygodnie na każdej wizycie ginekologicznej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każde badanie USG to badanie prenatalne. Wykonuje się przeważnie dwukrotnie. pomiędzy 12 a 24 tygodniem ciąży.

   Usuń
  2. zaznacze też że moja ginekolog wszystko sprawdzą na każdej wizycie, robi wszystkie pomiary i badania. Tak jak na tak zwanych "połówkowych". Jest bardzo dokładną i zapobiegawcza. Więc to pewnie kwestia lekarza i jego stosunku do swojego zawodu.

   Usuń
 5. Bardzo istotny temat poruszylas. Mam nadzieje ze trafido jak naj wiekszej liczby kobiet, bo jest to badanie malo znane w Polsce. Ja mieszkam w Niemczech i badanie to jest obowiazkowe dla kobiet w ciazy u ktorej wyniki wczesniejszych badan podstawowych nie sa jednoznaczne, plus kazda kobieta jest o nich informowana i za darmo moze je wykonac jezeli tylko bedzie chciala ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, również mam nadzieję że moja publikacja trafi do jak największej liczby kobiet! U nas w PL to jak to u nas! każdy wie jak jest! Niestety za granią wszystko jest na innym poziomie. Dlatego Warto informować kobiety wszędzie gdzie się da o takich badaniach! Nawet tutaj na blogu, który jest poświęcony kobietom!

   Usuń
  2. Zgadzam sie z Toba. Wiele kobiet nie ma pojecia czym sa takie badania, a wiekszosc lekarzy po prostu o tym nie mowi.
   Takie informacje powinny byc latwo dostepne dla kazdej kobiet bez wzgledu na to czy dopiero planuje kiedys miec dzieci czy juz ma, a moze jest w ciazy, kazda z nas powinna miec dostep do wszelkich badan.
   Trzymam kciuki za jak najwieksza liczbe kobie, ktore dzieki Tobie sie nich dowiedza ;)

   Usuń
 6. czytałam sporo na ten temat :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie, że poruszyłaś ten temat. Widziałam już zmiankę na innym blogu, niestety kiepsko było to przedstawione i nie wzbudziło takiego zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja właśnie podczas takich badań dowiedziałam się o płci dziecka. :)
  I dostałam pierwszy raz zdjęcie jego buźki! Nie mogłam się wtedy na niego napatrzeć. Warto wybrać się na takie badania, choć miałam przed nimi trochę stres..

  www.hipijo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy tekst, może się przydać na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie mój gin proponował takie badanie i byłam o nim informowana. Na szczęście urodziłam zdrowe dziecko choć nie badałam się prenatalnie. Myślę, że jest to świetna sprawa - można wcześnie wykryć ewentualne choroby dzidziusia jeszcze w "mało zaawansowanej" ciąży.
  Fajnie, że o tym piszesz!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam nadzieję że już niedługo będę mogła skorzystać z Twoich rad i informacji :)

  OdpowiedzUsuń
 12. przyda się na przyszłość
  zapraszam do mnie!

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawy i przydatny post :) Obecnie sama jestem w połowie ciąży i miałam już USG połówkowe. Na to badanie nie mam wskazań, ani wiek, ani nic innego mnie nie kwalifikuje :)
  Badania prenatalne jak najbardziej tak, przecież są wady które mozna "operować" już w brzuchu mamy. Obecnie technika bardzo idzie do przodu, ale nawet gdybym w tym 21 tygodniu dowiedziała się, że dziecko będzie mieć np. zespół Downa nie umiałabym usunąć takiej ciąży. To tylko kwestia przygotowania na fakt ostateczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. gratuluję ciąży :) Niech zdrowo się rozwija i dzidzia rośnie. Moim zdaniem takie badania powinny być obowiązkowe bez względu na wiek! Wtedy uniknęło by się choć trochę ryzyka zachorowań! Bo masz racje technika idzie tak do przodu, że już wykonuję się operacje dzidzi, która jest jeszcze w brzuszku. Temat takich badań powinien być rozpowszechniony!!

   Usuń
 14. Bardzo pomysłowy blog,witam , cela.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli już tu jesteś to zostaw po sobie ślad. Ja nie owijam w bawełnę -Ty również pisz szczerze to co myślisz, uważaj jednak na słowa i nie obrażaj innych. Szanujmy się wzajemnie :)
Spodobało Ci się- zostań na dłużej i zaobserwuj.

Moderowanie komentarzy włączone.

instagram