Oszuści na OLX.plW sieci czycha mnóstwo niebezpieczeństw. Tyle się czyta czy słyszy. Trzeba mieć rękę na pulsie-dosłownie. Opowiem Ci moją historię ku przestrodze. Lepiej dmuchać na zimne. Ostatnio postanowiłam sprzedać swój telefon. Pomyślałam, że fajnie będzie jak wystawię go na OLX.pl. Ogłoszenie wystawiłam dość późno wieczorem. Ku mojemu zdziwieniu bardzo szybko pojawiły się pierwsze zapytania. I tutaj uwaga. O szczegóły telefonu. Gdzie przecież to jest dokładnie napisane w aukcji. No ale pomyślałam sobie, że może ktoś czegoś nie doczytał. Odpisałam na maila. Jakie było moje zdziwienie, kiedy otrzymałam maila zwrotnego takiej treści... Oryginalna pisownia widać ze z google tłumacz.... "Kali mówi Kali je"


"Dzieki za odpowiedzi ... mam sprawdzic koszt wysylki tutaj( był podany link do cennika poczty polskiej) do (London) wszystko jest o 200 zl, jestem oferujac (DUŻO więcej niż cena podana w aukcji) + elementów i koszty transportu w porzadku .....


Uprzejmie wrócic do mnie swoje dane bankowe, aby mozna bylo dokonac juz platnosci przelewem ..


Imie i nazwisko:
Numer konta:
Nazwa banku:
Kod Swift
Numer telefonu:
Dzieki"Nie powiem by oferta nie była kusząca, bo cena za całość była znacznie większa, ale zapaliła mi się lampka po dłuższej chwili namysłu. Po co komu mój numer telefonu? Dlaczego ktoś proponuje mi znacznie więcej pieniążków niż na aukcji? Chce zapłącić za przesyłkę no ok ale dopłaca jeszcze do telefonu? To w Londynie nie ma tych telefonów taniej? Nic nie odpisałam.....


Dostałam kolejne zapytanie o szczegóły. Zupełnie inny adres mailowy. Pomyślałam, że odpiszę. Mail zwrotny identyczny- dosłownie jak ten wyżej. Tak jakby kopiuj wklej. Nawet cena się zgadzała! To już wiedziałam, że oszustwo na 2000%. Ponownie nie odpisałam na tego maila. Nie weszłam w link bo kto to wie-czy tam nie było jakiegoś wirusa?! Był jeszcze jeden mail. Który potwierdził, że jednak ktoś próbuje wyciągnąć moje dane. Treść trochę inna..

"Koszt powitalny do Londynu tutaj (Link do cennika na pocztex.) wynosi okolo 300zl
Wiec zaplace + wysylke  =TUTAJ CENA wyższa...
Nazwa konta
Nazwa banku
Numer konta
SWIFT Kod 
Numer telefonu
I ja moga zaplacic w PLN OR GBP ja moga równiez zaplacic w EUR"


A cena była jeszcze większa. Tym razem postanowiłam odpisać. By ten ktoś podał swoje dane do wysyłki. Imię i nazwisko... I co?! I nic. Cisza! Bo jeśli ktoś jest uczciwy to napisał by swoje dane... ale i tak wg mnie mogą być sfałszowane. Telefonu nie sprzedam do żadnego Londynu. Nikomu też nie podam swoich danych. Uważam, że takie sprawy powinno się nagłaśniać. Ja rozumiem wszystko, ale tutaj ewidentnie ktoś próbuje wyłudzić moje dane. Nie dam się nabrać. Ty też się nie daj nabrać i uważaj zanim podasz swoje dane komukolwiek. Oszuści tylko czekają na Twoją chwilę nieuwagi. 

Podaj dalej ku przestrodze. Jeśli chcesz być na bieżąco to zapraszam
 👉INSTAGRAM  💥
👉FACEBOOK 💥

Komentarze

instagram