Twój potencjał twórczy zablokowany? Co go blokuje?

Chciałabyś/chciałabyś pracę, która jednocześnie stanie się Twoją Pasją? Marzysz by rozwinąć skrzydła swojej twórczość? Masz dziwne odczucie, że coś Cię blokuję. Jeśli myślisz, że jest coś co może faktycznie stać na drodze byś mógł w pełni korzystać ze swojego potencjału twórczego. To zapraszam do przeczytania wpisu.


  1. Lęk i niepewność. 

Skąd się bierze? Ze samego środka Ciebie. Z twojego Ego. To w nim żyję lęk, krytyka oraz strach, który oddal Ciebie od Twojej wewnętrznej mocy, porównuję z innymi. Nie ma co ukrywać, że ego żyję w dualistycznym świecie dobra i zła, czerni oraz bieli, odseparowane od miłości czyli Twojego uczucia oraz serca. Jeśli zaczyna dominować, to Ty odczuwasz lęk przed porażą oraz sukcesem. Czy zatem Ego jest nam potrzebne? Jest! Dzięki niemu możemy zachować tożsamość siebie, odrębność  od innych.


    2. Negatywne przekonania

Nic Ci tak nie obcina skrzydeł jak Twoje negatywne myśli, przekonania. Często te są zakodowane w naszej podświadomości. Jeśli myślisz negatywnie takie sytuacje do siebie przyciągasz. To działa jak magnez. Warto więc zdecydować się na myślenie pozytywne, i pracować nad tym by wspierały nasz rozwój! Staraj nie utożsamiać z negatywnymi myślami. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na twórczy potencjał i to byś mógł z niego korzystać do woli. 

    3. Natchnienie przyjdź. Czyli wyczekiwanie weny.

Nie załamuj rąk jeśli weny brak. Nie ma co czekać tylko ruszyć się do działania. Pamiętasz ten czas, kiedy mogłaś tworzyć? Co Cię wtedy do tego nakłoniło? Coś pozytywnego? To z pewnością. Pomyśl o tym, przypomnij to sobie. Jest duża szansa, że  wywołasz przypływ pozytywnej energii, która sprawi, że będzie Ci się lepiej pracowało.

     4. Brak skupienia

Coś Cię rozprasza? Nie możesz się skupić. Szukasz inspiracji i wymaga to od Ciebie trochę energii? Jeśli faktycznie masz problem z koncentracją np przy komputerze? sprawdź co ją rozprasza najbardziej. Pochowaj wszystkie rozpraszacze. Oto kilka przykładów:


  • Kilka otwartych stron internetowych na monitorze,
  • Rozmowa z kimś na portalu społecznościowym,
  • Bałagan na biurku,
  • Głód, im bardziej głodny tym mniej efektowny. Twój proces twórczy spada ponieważ ciągle myślisz o jedzeniu. 
  • Włączony TV w tle. 

     5. Strach przed krytyką innych.

Któż się jej nie boi? Sama czasem mam jakieś ale czy oby na pewno publikować wpis czy też nie. Obawa zawsze jest. Jednak uważa, że krytyka jest motywująca, mobilizująca i potrzebna każdemu z nas. Twoja reakcja na krytykę pokazuję Ci, jakie jest Twoje silne poczucie własnej wartości. Wiara w siebie zwiększa naszą pewność siebie. 

„Nie obawiam się sztormu, ponieważ uczę się, jak sterować moją łodzią.” Luisa May Alcott

    6. Zazdrość!

Zamiast zazdrościć innym, zrób coś w stronę własnej twórczości. Porównujesz się do innych? Rujnujesz swoja wartość.

    7. Perfekcjonizm.

Twórczość musi być najlepsza z najlepszych. Podchodząc do tematu w ten sposób zamykasz się tak naprawdę na kreatywność. Jeśli lubisz być perfekcjonistą musisz bardzo uważać by samemu nie wpaść we własne sidła. Musisz sobie powiedzieć, że już dość poprawek, już cały projekt jest taki jak być powinien. Wiesz o co chodzi? Twój proces dopieszczania, dopracowywania może ciągnąć się w nieskończoność. 

Wyróżniamy dwa Typy Perfekcjonizmu.

Ci, którzy chcą po prostu zrobić swoją pracę najlepiej jak potrafią. umieją spojrzeć obiektywnie na swoje twórcze dzieło. 

Skrajni Perfekcjoniści. Czyli tacy, którzy chcą by ich dzieło było najlepsze z najlepszych i stawiajaą sobie bardzo wysoko poprzeczkę, która tak na serio jest ich przeszkodą. Jego samopoczucie może pogorszyć nawet delikatna sugestia czy uwaga innej osoby. Osoby takie często były w domu i szkole krytykowane. Powtarzano im, że mogli zrobić więcej, lepiej.

A Ty jakim typem jesteś? JA zdecydowanie tym pierwszym.    8. Brak wykształcenia.

Każdy twórca szkolił się w jakieś dziedzinie. Nie zawsze to idzie w parze z tym co dziś robimy. Warto jednak połączyć pasje z wykształceniem. Jeśli jest jego brak zacząć coś w tym kierunku robić. Tak na prawdę brak wykształcenia w cale nie mysi być przeszkodą w rozwijaniu swoich skrzydeł twórczych.

    9. Strach przed SUKCESEM!

Sukces powinien być przyjemny-prawda? Jednak coś w głębi Twojej podświadomości si zakodowało, że boisz się sukcesu. Przyjrzyj się temu bliżej i sprawdź czy przypadkiem nie obawiasz się twórczego spełnienia. 

   10. Depresja.


Czyli choroba, która dotyka coraz częściej młodych, zdolnych, zapracowanych, samotnych ludzi. Przyczyn depresji jest wiele. Może nią być doświadczenie straty(rozstanie, rozwody, śmierć, utrata pracy itp itd.) Choroba własna lub kogoś bliskiego, poczucie winy, brak snu czy celu w życiu. Pomocna przy zlikwidowaniu depresji będzie aktywność fizyczna: idź pobiegać, popływać, na siłownię. Wyjdź do ludzi. Pogadaj z koleżanką. Wyjdź na kawę. Zmień kierunek myślenia  na pozytywny.

   11. Odseparowanie od poczucia obfitości.

Staraj się rozwijać w sobie poczucie obfitości , bezpieczeństwa oraz ufności. Wówczas Twoje życie będzie miało sens a Ty będziesz wyjątkowy. Przecież wiesz, że masz w dobie wszystko by rozwijać w sobie swój potencjał. Akceptuj siebie, zawsze i wszędzie. Masz prawo być tu gdzie jesteś. Doświadczać szczęścia, miłości oraz radości.

Do wpisu zainspirowała mnie książka. Widziałam ją u Karoli.  Zanim kupiłam,  zastanawiałam się co w niej znajdę. Szczerze powiem, że pochłonęłam jednym tchem i wracam wtedy kiedy czuję taka potrzebę. Również uważasz, że jest jakaś wewnętrzna moc, która działa na Twój twórczy potencjał?

PS.


Ostatnie chwilę rozdania. Zgłoś się i WYGRAJ!


Komentarze

instagram