Bobas Lubi Wybór. Nie chcesz wychować niejadka? Twoje dziecko pokocha dobre jedzenie!


Bardzo długo zastanawiałam się jak to wszystko Ci przekazać by było czytelne i zrozumiałe. Oczywiście to do ciebie będzie należał wybór. Czy postawisz na BLW czy zdecydujesz się na standardowe papki. Kiedy urodził się mój pierwszy syn, prawdą jest, że człowiek był zielony w wielu sprawach. Dziś zupełnie inaczej podeszłabym do wielu tematów a już z pewnością do tematu-wprowadzania pierwszych pokarmów. Mój starszak był 1,5 roku na piersi. Leo do dnia dzisiejszego również. Jakiś czas temu, koleżanka, wspomniała mi o książce Bobas Lubi Wybór. Zaciekawiona bardzo, postanowiłam zakupić. Przeczytałam jednym tchem. Ile jest w niej prawdy to aż sama nie wierzyłam w to co czytam. 

Baby-led weaning to naturalna metoda wprowadzania pokarmów do diety malucha, która pomaga wychować dziecko uwielbiające zdrowe jedzenie, a nie fast foody. Wiesz, że już Twoje pół roczne niemowlę potrafi samodzielnie jeść?? Zdziwiona? To zapraszam dalej, wyjaśnię o co chodzi. 


Pierwszy posiłek to dla dziecka niezły wyczyn. To przeprawa przez nieznane. Utarło się w naszym społeczeństwie, że pierwsze posiłki stałe, powinny być wprowadzane w 4 czy 6 mc życia maluszka. I się zaczyna. Pierwsza marchewka zmielona na papkę, seler, pietruszka również. Twój maluszek polubi (masz szczęście) albo odrzuci w zupełności taki rodzaj jedzenia. I wtedy słyszymy, że nasze dziecko to niejadek. W większości przypadków spotkamy się z tym drugim przypadkiem. Papki podajesz maluchowi łyżeczką?! A co jeśli złamiesz stereotyp i zapomnisz o papkach a pozwolisz maluchowi zdecydować samemu kiedy, jak i co chce jeść? Pozwolisz mu jeść samodzielnie. Nie martw się. Twoje dziecko samo pokaże Ci, że jest gotowe na samodzielne jedzenie stałych pokarmów. Dzięki temu samo smakując, nauczy się czym jest zdrowe jedzenie. Pozna to już od samego początku. Pewnie pomyślisz czy to jest bezpieczne? Jest bezpieczne, naturalne i bardzo proste. 


Aby zrozumieć logikę BLW musisz najpierw zrozumieć, że pierwsze stałe pokarmy nie mają zastąpić mleka matki czy mleka modyfikowanego, lecz mają być tylko dodatkiem, tak aby dieta twojego malucha była coraz bardziej zróżnicowana. Pozwolę sobie zacytować fragment z książki. "W większości rodzin odstawienie jest sterowane przez rodziców. Kiedy zaczynają karmić dziecko łyżeczką, decydują, kiedy i jak zaczynie ono jeść stałe pokarmy. Kiedy proponują podawać pierś lub butelkę, decydują, kiedy kończą karmienie mlekiem. Można to nazwać odstawieniem sterowanym przez rodziców. Baby-led weaning, czyli odstawienie, którym kieruje dziecko jest innym. Pozwala dziecku sterować całym procesem, używając umiejętności i instynktu. "


BLW wspiera dziecięcą niezależność i pewność siebie. Każde dziecko w swoim indywidualnym tempie pokazuje nam swoja zdolność do samodzielnego przyjmowania posiłków. Metoda ta to nic innego jak naśladowanie rodziców i rodzeństwa. Dziecko w naturalny sposób rozwija umiejętność samodzielnego jedzenia. Ucząc się przy tym na własnych błędach. Uwierz, że jeśli dasz szansę swojemu dziecku pokaże Ci, że jest gotowe na jedzenie czegoś innego oprócz mleka. Chwytając po prostu kawałek jedzenia i wkładając go do swojej buzi. Zapomnij o łyżeczce- maluch potrafi zrobić to sam. Daj mu tylko szansę!

Cyt. 

"Wyobraź sobie taką sytuację. Masz pół roku. Uwielbiasz naśladować swoją rodzinę we wszystkim, starasz się złapać przdmioty, które używają i odkryć, do czego służą. Kiedy patrzysz na swoich rodziców podczas posiłku, fascynują cię zapachy, kształty, kolory. Nie rozumiesz, że oni jedzą, dlatego że są głodni, chcesz po prostu uczestniczyć we wszystkim, co oni robią- w ten sposóbsię uczysz. Ale zamiast po prostu pozwolić CI na dołączenie do posiłku, twoi rodzice usilnie wciskają Ci łyżeczką coś rozgniecionego do ust. Papka est zazwyczaj takiej samej konsystencji, ale zmak zdaje się nieco różnić. Czasem przyjemny, czasem nie. Twoi rodzice być może pozwalają ci ją obejrzeć, ale rzadko pozwolą CI dotknąć. Jeszcze nie wiesz, że ta papka może zapełnić twój brzuszek, więc jeśli czujesz głód, ogarnia cię frustracja, ponieważ tym. czego chcesz , jest mleko. Nadal Ciekawi cię to co robią wszyscy inni i wolisz robić to samo...."

Żeby było jasne. Karmienie łyżeczką nie jest złe. Ale taka metoda(papki) mogą  w przyszłości przynieść problemy. Bycie karmionym sprawia, że dziecko nie ma kontroli nad tym, jak dużo i jak szybko je.  Rodzić często "wmusza" kolejną porcję papki-bo przecież dziecko musi zjeść ten słoiczek-on jest dostosowany do jego wieku. To jak to?  Przy BLW dziecko samo kontroluje czy chce jeszcze jeść czy już nie- zwyczajnie odpychając posiłek. Mleczne posiłki są priorytetowe w diecie maluszka przez jego pierwszy rok życia. Stałe pokarmy są mniej odżywcze od mleka. Jeśli jednak dziecko dostaje zbyt dużo stałych pokarmów, a tak może się dziać podczas karmiania łyżeczką , jego apetyt na mleko z czasem maleje. Co bardzo rzutuje na jego organizmie. Wiesz co jeszcze Ci powiem? Przecież maluch właśnie w ten sposób poznaje świat. Przez dotyk i smak. Dla niego to lepsza frajda niż karmienie z łyżeczki. Kiedy dziecko samo ma kontrolę nad tym co je, może smakować poramy i to co mu nie smakuje zwyczajnie wypluć. Przy papkach tak nie jest. Papka dostaje się prosto do tylnej części gardła gdzie jest trudniej dziecku to wypluć. Mało tego, jeśli twoje dziecko nie może być pewne tego co otrzymało, czy jest to coś przyjemnego czy nie, z reguły to odrzuca. Nic dziwnego, że w późniejszym etapie odrzuca wszystkie smaki oprócz tych najprzyjemniejszych. Jakie korzyści przynosi BLW? Samodzielne jedzenie to:

Czysta przyjemność
To chyba jasne, że jedzenie dla wszystkich powinno być przyjemne? Dziecko, które je samodzielnie z radością czeka na posiłek. Wie, że będzie mogło jeść samodzielnie tyle na ile ma ochotę. A nie, że będzie znowu "brzydka papka" którą będzie karmiła mama bądź tata. 

Naturalność
Niemowlęta uczą się przez dotyk, oraz smak. Badają konsystencję, smakują, trzymają. Poznają. Dzięki temu odkrywa swoje własne tempo oraz instynkt. 

Poznawanie jedzenia
Dzieci jedzące samodzielnie mogą odkrywać różnorodność smaku, konsystencje, zapach, smak. Karmione łyżeczką zazwyczaj smaki są zmieszane w jeden. Uczą się rozpoznawania jedzenia, które lubią. Mogą np pozostawić seler z zapiekanki, bo go po prostu nie lubią. 

Nauka bezpiecznego jedzenia.
I tutaj kolejna lekcja. Bardzo ważny etap. Dziecko dzięki temu uczy się, co da się pogryźć a co nie. 

Poznawanie świata.
Konsystencje są różne, jabłko wygląda inaczej niż gruszka, makaron niż ziemniaki, marchewka niż brokuła. To właśnie dzięki swobodzie jaką damy naszemu dziecku podczas jego samodzielnego jedzenia uczy go co jest co. Jak rozróżnić różne pokarmy stałe.

Rozwijanie potencjału
Koordynacja ruchowa- dzięki podnoszeniu ręką jedzenia i kierowania go do ust. 
Zręczność- dzięki chwytaniu różnych konsystencji oraz wielkości pokarmów. 
A przeżuwanie jedzenia bardziej niż przełykanie papek rozwija mięśnie twarzy, które są niezbędne do nauki mówienia. 

Pewność siebie. 
Z czasem nabiera doświadczenia w jedzeniu, uczy się dzięki temu co jest jadalne a co nie, czego może spodziewać się po różnego rodzaju pożywieniu. Dzięki temu zdobywa  zaufanie do własnej oceny sytuacji. 

Kontrola łaknienia
Takie nawyki jedzeniowe ukształtowane w dzieciństwie mogą utrzymać się przez całe życie. Dziecko, które samo może wybierać spośród różnego rodzaju pokarmów, jeść własnym tempem i kończyć posiłek w przyszłości nie będą się przejadać. Jest to istotnym czynnikiem przeciwdziałającym otyłości.

Pozytywne nastawienie do jedzenia, prostsze mniej skomplikowane posiłki, koniec wojen przy jedzeniu, mniej wybredne dziecko, koniec z zabawianiem dziecka przy jedzeniu.  To kilka pozytywów jakie nosi za sobą BLW.


MINUSY BLW?

Bałagan
Który i tak przy tej metodzie jest krótszy. Dziecko ma możliwość częstego trenowania techniki jedzenia i szybko to doskonali co przekłada się z czasem na mniejszy bałagan.

Obawy Innych
Jest to metoda o której mało się mówi. Wiele osób może jej zwyczajnie nie rozumieć i mało o niej wiedzieć. Kiedy jednak zobaczy dziecko w akcji szybko obawy mijają. Dzieci bardzo szybko się uczą.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ do BLW??

Kiedy maluszek jest przed ukończeniem 6 miesięcy, możesz zauważyć, że chce dołączyć do rodzinnych posiłków. Co nie koniecznie może oznaczać jedzenie stałych pokarmów. Dzieci w tym wieku są bardzo ciekawskie świata. I wszystkiego tego co ich otacza. Pamiętaj jednak, żeby twoje dziecko mogło jeść samodzielnie musi też samo siedzieć. Oczywiście, może siedzieć na twoich kolanach. Ale jego pozycja musi być stabilna oraz wyprostowana. Nie podawaj dziecku jedzenia w pozycjach pochylonych bądź w bujaczkach. Gotować na dwa garnki? W cale nie musisz. jedzenie dla całej rodziny można przygotować tak by mógł zjeść je z tobą twój maluszek.


KIEDY JEŚĆ??

Jedyny warunek, to żeby dziecko nie było głodne, zmęczone czy w złym humorze. Dziecko powinno być najedzone, kiedy zacznie swoją przygodę z eksperymentowaniem przy jedzeniu. Dlaczego? Bo te posiłki pierwsze nie mają nic wspólnego z zaspakajaniem głodu. Maluch uczy się przez zabawę. Kiedy dziecko będzie głodne podczas takiego posiłku, nie będzie w stanie eksperymentować i rozwijać umiejętności samodzielnego jedzenia.


Decydujące w BLW jest proponowanie dziecku jedzenia, które będzie mogło bez problemu samo chwycić i podnieść do buzi.

Pamiętaj, że Twój maluch może spędzić nad talerzem sporo czasu. Pozwól mu na to. W ten sposób będzie się uczyło i trenowało nowe umiejętności. Im więcej mu tego czasu dasz tym szybciej oraz świadomiej zacznie uczestniczyć w posiłkach. Bez presji. Jeśli zmusisz malucha do samokontroli bądź będą czuli presję innych domowników(babci, cioci), żeby uważać na każdy kęs, będzie odmawiał jedzenia.


CDN...

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące BLW to koniecznie daj znać w komentarzu. Postaram się na wszystkie odpowiedzieć w kolejnym wpisie. Mam nadzieje, że nie zanudził Cię mój tekst.

Pozdrawiam.


Komentarze

instagram