Chusty do noszenia. Tak czy nie?

Nosić czy nie nosić? Bujać czy nie bujać? Nie noś, nie bujaj bo przyzwyczaisz. Rady potem sobie nie dasz jak dziecko się tak nauczy. Przepraszam bardzo, ale dziecko całe 9 miesięcy w łonie mamy, jest noszone oraz bujane i ono już do tego jest przyzwyczajone. Dlatego tak ważne jest kangurowanie zaraz po porodzie. To naturalne i harmonijne zaproszenie dziecka do poznawania nowego, nieznanego świata po opuszczeniu ciepłego gniazdka- brzuszka mamusi. Kangurowanie jest wpisane w naszą naturę daje korzyści maluszkowi jak i osobie kangurującej.

W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci nieco bliżej noszenie w chuście. Czy warto, od czego zacząć, kiedy zacząć. Sama bardzo sceptycznie podchodziłam do tematu chusty. Trochę się obawiałam i to o kręgosłup właśnie. Jak się potem okazało nie potrzebnie. Chusta okazała się bardzo przydatna i faktycznie odciąża kręgosłup. I masz dwie wolne ręce a maluszkowi jest wygodnie i ciepło u boku mamy. 
Jak wybrać odpowiednia chustę?

Przede wszystkim od odpowiedniej, najlepszej jakościowo chusty. To ona będzie nam towarzyszyła przed kolejne kilka miesięcy. Musi być wykonana z wysokiej jakości bawełny lub bawełny organicznej o bardzo dużej wytrzymałości.  Na rynku spotkamy również chusty z domieszką innych włókien, m.in lnu, wełny, konopi, bambusa oraz jedwabiu. Chusty mogą różnić się grubością, są różne w dotyku i mogą być łatwiejsze bądź trudniejsze w wiązaniu. Wszystko to są odczucia subiektywne.


Rozmiar chusty. 

Długość chusty dobieramy do osoby noszącej. Standardowym rozmiarem (M) jest długość 4,5m. Jest to chusta dla osoby o przeciętnej budowie ciała. W zależności od Twojej budowy ciała możesz potrzebować chusty krótszej(4,2. rozmiar S) lub dłuższej(5,2, rozmiar L)

Certyfikaty 

Każda dobrej jakości chusta musi być z atestem oraz certyfikatem potwierdzającym bezpieczny, nietoksyczny proces produkcji oraz certyfikat potwierdzający najlepszy rodzaj przędzy.Zasady dobrego noszenia

POZYCJA
fizjologiczna, z zawinięta miednic, nóżkami w zgięciu i w lekkim odwiedzeniu, rączki w zgięciu, głowa na przedłużeniu zaoblonego kręgosłupa. 

DOCIĄGNIĘCIE
materiał ma ściśle otulać dziecko jak druga skóra

HARMONIA
czas i sposób noszenia odpowiadają na potrzeby dziecka i nasze

RÓŻNORODNOŚĆ
różnorodność wiązań, bodźców, aktywność. Pierwsze wiązanie może wydawać się być skomplikowane, taki kawał chusty, maluszek na rękach. Powiem Ci, że można się nieźle zamotać. Ale jak to mówią trening czyni mistrza. Przy wiązaniu trzeba upewnić się, że dziecko jest zrelaksowane i najedzone. Dla niego też to będzie nowością, dlatego też nie warto zaczynać, gdy maluszek ma gorszy nastrój. Pamiętaj, że Ty również musisz być przy tym opanowana oraz spokojna. Dziecko będzie się czuło bezpieczniej. Warto również kołysać i bujać dziecko podczas wiązania, wówczas trochę się uspokoi. Dziecko musi być ściśle opatulone chustą- zbyt luźny splot może powodować że dziecko nie czuje się stabilnie. 

Wiązań chust jest aż 6
  • kieszonka, 
  • kangur,
  • kołyska, 
  • 2x koala
  • kangur na biodrze,
  • plecak prosty, 

 więc jest w czym wybierać i każdy rodzic spokojnie znajdzie swoje ulubione wiązanie. Dlaczego warto nosić? 

  • żeby ukołysać, ukoić i ululać do snu, 
  • żeby uwolnić swoje ręce o odciążyć kręgosłup
  • żeby móc znaleźć się z dzieckiem tam gdzie z wózkiem byłoby to trudne, 
  • żeby dziecko mogło obserwować i poznawać świat


Chusty to świetna okazja do budowania kontaktu z malcem.

Kiedy zacząć nosić  w chuście? 

Od kiedy tylko maluszek będzie już z Tobą na świecie. Maluszka można nosić w chuście od pierwszych jego dni. My się nosimy od ok 2 mc. W naszym przypadku chusta świetnie sprawdza się podczas wypadu na małe zakupy do sklepu osiedlowego. Mieszkamy na 4 piętrze i nie zawsze mamy ochotę znosić wózek tylko po to by wyjść np po bułki. Chusta świetnie się tutaj sprawdza. Moja chusta pochodzi ze sklepu LennyLamb. Jeśli tylko masz jakieś obawy to mam nadzieję, że mój wpis już je wszystkie rozwiał. Nie bój się. Polubisz chustonoszenie.  To bliskość z maluszkiem która łączy.

Potraktujmy chustę jako formę pielęgnacji naszego maluszka. Jeśli nie zabraknie różnorodności w rytuałach naszych malców, a my rodzice wsłuchamy się w ich potrzeby-uwierz mi noszenie stanie się przyjemnością i bezpieczne dla dziecka. Z pewnością dla dziecku to,  co najcenniejsze- miłość i bliskość.


A Ty jakie masz zdanie do chusty? Nosić czy nie nosić?

PozdrawiamKomentarze

instagram